Mi az a vinyl padló
Minden esetben fontos, hogy egy építkezés vagy felújítás során a beltérben a festés és a hidegburkolatok mellett a melegburkolatokat is körültekintően válasszuk ki, legyen szó irodáról, szállodáról vagy akár egy családi házról. A design és az ár-érték arány mellett figyelembe kell vennünk azt is, hogy a helyiség rendeltetésének leginkább megfelelő, időtálló, könnyen tisztán tartható burkolattípus mellett döntsünk, amit megfelelő szakmai háttérrel rendelkező kivitelező csapattal készítettünk el. Cikkünkben most elsősorban a vinyl burkolatokat mutatjuk be: választ kapunk arra, miért érdemes a burkolat mellett dönteni, mit is takar pontosan az elnevezés, milyen típusai vannak és mi az oka a vinyl padlók népszerűségének. Kiderül, mik az előnyei és a hátrányai, illetve hogyan válasszuk ki a megfelelő típust.

Mi az a vinyl padló
Mi pontosan a vinyl padló?
Először is tisztázzunk néhány alapfogalmat: a vinyl padlók alatt a köznyelv az LVT (Luxury Vinyl Tiles) burkolatokat érti. Magyarországon a tekercses anyagokat PVC padlóként vagy linóleumként ismerik a legtöbben, ebből kifolyólag amikor a vinyl padlót említjük, mindenképp egy moduláris, lapokból álló burkolóanyagra gondolunk – amolyan “PVC csempére”.
A nagy favorit
A vinyl burkolatok népszerűsége tagadhatatlan, melynek titka sokoldalúságukban rejlik. A modern terek és a klasszikus enteriőrök szerelmesei is megtalálhatják köztük a számukra tökéletes típust, amely nem csupán az otthonunkba – a hálószobától a vizesblokkon át a konyháig -, de akár szállodai szobákba és az irodákba is tökéletesen alkalmas. A piacon széles termékpaletta érhető el színárnyalatok és anyagvastagság, valamint kiviteli formák tekintetében is. Ha klasszikus fa erezetes burkolatra vágyunk – amely szinte megszólalásig hasonlít az igazi fára -, éppúgy megtalálhatjuk a számunkra tökéletest, mintha nagyobb kopásállóságú, vastagabb burkolatot keresünk. Egyszerű karbantartású, és rendeltetésszerű használat mellett meglehetősen időtálló burkolatról beszélhetünk. Ismerkedjünk meg közelebbről ezzel a közkedvelt melegburkolattal.
Tények és tévhitek
Miből készítik a vinyl burkolatot?
Gyakran találkozunk azzal a problémával, hogy sokan összetévesztik a vinyl burkolatokat a PVC padlók kínálatával, ami részben igaz, de valójában mégsem. Ugyanis a vinyl padló egy új típusú PVC, aminek a felülete keményebb, nem az a klasszikus PVC, amire az emberek általában asszociálni szoktak. A képzavar valószínűleg abból adódik, hogy a régen divatos linóleum hasonlít a tekercses vinyl padlóhoz, ám még véletlenül sem ugyanarról a burkolattípusról beszélünk. Manapság a vinyl-ek egy magasabb minőségi szintet képviselnek, emellett pedig meglehetősen esztétikus látványt nyújtanak és számtalan mintázatban kaphatóak (pl. fa vagy kőhatású modellek).
Hogyan épül fel a vinyl burkolat?
A vinyl burkolat szerkezete általában négy rétegből áll: az alapréteg feladata a stabilitás biztosítása, majd a fotóréteg következik, ami a mintázatért felelős. Erre kerül rá a PVC réteg, arra pedig a rugalmas, elasztikus felületi védőréteg. A fedőréteg PUR bevonata adja a magas kopásállóságot.
Milyen típusai vannak a vinyl burkolatoknak?
- Ragasztós – tartósan le kell ragasztani őket egy kiegyenlített aljzatra
- Úsztatott rendszerű – “clickes” – meglévő stabil burkolatra is könnyen telepíthetőek és visszabonthatók
- Loose-lay (elsősorban álpadló esetén használt típus, amelynek lényege, hogy a vinyl paneleket közvetlenül az aljzatra helyezzük ragasztóanyag nélkül)
Mikor érdemes vinyl padló mellett dönteni?
A vinyl padló előnyei
- A vinyl padlók szinte bármilyen meglévő padlóra rárakhatóak (kivéve padlószőnyeg) bontás nélkül
- Vízálló tulajdonsága miatt szobák és irodák mellett a vizes helyiségekben is megállják a helyüket
- Telepítése gyors (házilag is meg lehet vele próbálkozni), a klikkes vinyl padló a lefektetése után ráadásul azonnal járhatóvá válik
- Megjelenésében sokoldalú: mintázhat akár követ, fát, vagy keltheti a kerámia látványát is
- Tartós, magas kopásállóságú kivitelben is elérhető, mely megfelel az üzletekben, szállodákban vagy irodákban lévő komolyabb igénybevételnek is
- Könnyen tisztán tartható, nem igényel komolyabb karbantartást
- Ár-érték aránya kiemelkedő
Vinyl burkolatok hátrányai
- Jelentős a hőtágulása, ezért érzékeny a nagyobb hőmérséklet változásra
- A vinyl alapvetően nagyon tartós, de lágyabb, mint a legtöbb laminált padlóhoz gyártott anyag, így a nem rendeltetésszerű használata során sérülékeny lehet
- A vinyl burkolatok fedőrétege nem UV-álló, így idővel elhalványulási vagy elszíneződési jelek mutatkozhatnak rajta, óvni kell az erős napfénytől
- A vinyl padló biológiailag nem lebontható, és nehéz újrahasznosítani
Milyen helyiségekbe ajánlott vinyl padlót lerakni?
A korábban említett pozitív tulajdonságaink hála a vinyl burkolatok szinte minden helyiségben megállják helyüket. Kellemes, barátságos hangulatot tudnak kölcsönözni hálószobába vagy szállodai szobákba, praktikus megoldást jelentenek tartósságuk miatt irodahelyiségekbe, de vízálló képességük miatt a vizes blokkba is ideálisak.
A vinyl burkolat tökéletes megoldás lehet:
- Fürdőszobába
- Konyhába
- Hálószobába és nappaliba
- Gyerekszobába
- Irodahelyiségekbe
- Szállodákba
- Üzlethelyiségekbe
A vinyl padló telepítésének menete
Ahogy már említettük is, három különböző típusát különböztetjük meg kivitel szempontjából ennek a burkolattípusnak, telepítésük pedig ennek megfelelően a következő:
- A klikkes megoldás mellett döntenek a legtöbben, ugyanis ebben az esetben az elemeket egyszerűen egymásba pattintva, ragasztás nélkül lehet lerakni. Egyes klikkes vinyl padlólaptípusok esetében a sérült elemeket bármikor könnyen cserélni lehet. Ebben az esetben nincs szükség arra, hogy a lapokat a padlóhoz ragasszuk, mert a klikkes megoldás egyben tartja az egész padlófelületet. Nem csak az újonnan kiegyenlített aljzatra lehet fektetni, hanem a megfelelő padlóhoz való alátét kiválasztásával akár csempére, parkettára is fektethetjük.
- Ha a ragasztós változat mellett döntünk, a legfontosabb, hogy szennyeződésektől mentes zsír-és pormentes felületre történjen a vinyl-speciális ragasztó felvitele.
- A vinyl padló lerakásánál öntapadós kivitel esetében érdemes egy alapozóréteget, vagy alátétfóliát is felvinni a felületre.
Reméljük, hogy cikkünkből mindenki választ kapott a kérdéseire: mi a vinyl burkolat, mikor érdemes emellett a burkolat típus mellett dönteni, mik az előnyei és a hátrányai, milyen típusai vannak. Ha hosszan tartó, esztétikus és könnyen tisztán tartható melegburkolatot keresel, akkor a vinyl-t neked találták ki. A megfelelő típus kiválasztásában és telepítésében, vagy bármilyen felmerülő kérdés esetén keresd a Floortissimo csapatát bizalommal.